Hakkında

Yelkovan İzleme Projesi 2010 yılında nesli küresel ölçekte tehdit altında olan Yelkovan’ın İstanbul Boğazında mevsimsel hareket ve sayılarını ortaya koymak için başlamıştır. İstanbul Boğazında türün geçişi hakkında detaylı bilgi toplandıktan sonra proje 2012 yılında Rufford Small Grants tarafından desteklenerek çalışma alanını ve hedeflerini genişletti. 2012 – 2013 yılları arasında Çanakkale Boğazında kara sayımları ve Marmara Denizinde tekne sayımları uygulandı ve böylece proje tür üzerinde daha detaylı araştırmayı hedefleyen bir çalışmaya dönüştü. Ekip, Türkiye’de Ege Denizi kıyılarında türün potansiyel yuvalama alanlarını araştırmaya başladı. Ve nihayet, 2015 yılında Türkiye’deki ilk deniz kuşu tesadüfi avlanma projesi için ekip Conservation Leasership Programme kapsamında Future Conservationist Award’ı kazandı.

Bu proje Türkiye’de Yelkovanlara odaklanan ilk araştırma projesidir. Proje ile Yelkovan’ın küresel popülasyon tahminlerini destekleyici veri sağlamak, Türk Boğazlar Sisteminde türün hareketleri üzerine detaylı bilgiyi toplamak, Türkiye’de türün üreme statüsünü netleştirmek ve türe yönelik denizdeki tehditlerin –başlıca tesadüfi avlanma- boyutunun ortaya koyulması beklenmektedir.

Yelkovan İzleme Projesinin temel hedefi tür için Akdeniz Havzasındaki durumunu daha net anlamak için yürütülen araştırmalara destekleyici veri sağlamak ve tür üzerine yürütülen koruma çalışmalarına katkı sunmaktır.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.