Yelkovan İzleme Projesi Sınırı Aştı

2015 Şubat ayında Yelkovan İzleme Projesini ziyaret eden NatureGuides ekibi, İstanbul Boğazındaki yelkovan göçünü görüntüledi ve bizim için kısa bir film yayınladı.

NatureGuides ve Yelkovan İzleme Projesi Ekibi

Yaklaşık 20 senedir kuşları filme alan Max Whitby, değerli arşivini Collins Bird Guide kitabının mobil uygulaması için değerlendirmeye karar vermiş. Uygulamada kitaptan farklı olarak her tür için uçuş, davranış ve genel yapıyı anlatan kısa videolar var. Bu koleksiyonda özellikle yelkovanın yüksek kalitede bir filmi olmadığından yakınan Max, projemizden haberdar olup Şubat ayında yelkovanları çekmek amacı ile iş arkadaşı Fiona Barclay eşliğinde bizi ziyaret etti.

Max Whitby ve Fiona Barclay Yelkovanları Görüntülerken

Tanışmamızın ilk aşamasında bize yaptığı işleri gösteren Max, kuş çalışmalarının ne kadar sabır ve kendini adama işi olduğunu ve aslında meyvelerin uzun zaman sonra toplandığını bir kez daha örnekledi ve hayranlığımızı kazandı. Ardından ekip olarak biz de onu etkilemeliyiz diye düşündük ve her zamanki sayım noktamıza gittik. Tabii ki etkilendiler.

Yelkovan, Tüpburunlular ailesi içinde her ne kadar en kıyısal türlerden biri olsa da Türkiye Boğazları dışında bu türü bu kadar rahat izleyebileceğiniz bir nokta daha yok. Diğer ülkelerde açık deniz türü olarak tanımlanan bir kuşu şehrin ortasında böylesine rahatça izleyebilmek Max ve Fiona’nın çok hoşuna gitti.

Max Whitby iş başında

Max Whitby tarafından çekilen görüntülerin Collins Bird Guide uygulamasında en faydalı şekilde kullanıldığından eminiz. Uygulama dışında; yine tanımlama yapmak isteyenlere yardımcı olan ama aynı zamanda projeyi kısaca özetleyen yanında da ekstra güzel İstanbul görüntüleri bulunan bir video daha çıktı (yazının sonunda). Videonun kalitesine dayanamayan Bird Guides sitesi ise bunu haber yaparak proje aktivitelerini geniş bir kitleye duyurdu. Bunlar da Yelkovan İzleme Projesi ekibinin hediyeleri oldu.

Umarız yakın gelecekte daha uluslararası bir ekip ile daha çok yelkovan sayarız. Yelkovanların ve İstanbul Boğazının tanınmaya ihtiyacı var.