Yelkovan

Yelkovan (Pufinus yelkouan) Procellariidae (tüp burunlular) ailesi üyelerinden, yaşam döngüsünün büyük kısmını açık denizlerde geçiren bir deniz kuşu türüdür. Bu aile  büyük Albatroslardan ufak Fırtına Kırlangıçlarına kadar çok geniş bir aralıkta tür barındırır.  Bu türlerin en önemli ortak özelliği gagalarının üzerinde denizdeki tuzu filtre etmelerine yarayacak  2 tane tüp şeklinde deliğin bulunmasıdır. Bu özellik sayesinde Tüp Burunlular ailesinin üyeleri tatlı suya ihtiyaç duymadan uzun süreler yaşamlarını denizde geçirebilirler.

Yelkovan, üst kısmı koyu, alt kısmı ise bu kısımla kontrast yapacak derecede açık renkli olan, orta boylu bir deniz kuşudur. Bu türün en tipik davranışı hızlı kanat çırparak, denizin hemen yüzeyinden gruplar halinde uçmasıdır. Akdeniz’de kayalık alanlarda ve açıktaki adalarda ürer, genelde üreyen koloniler orta Akdeniz’de yoğunlaşmıştır. Üreme sezonu dışında bireylerden bir kısmı Akdeniz’de kalırken diğer bir kısmı Karadeniz’e dağılır. Yelkovanın diyeti büyük oranda küçük pelajik balıklardan oluşur.

Yapılan çalışmalar sonucu verilen tahminler küresel populasyon miktarını 46,000 ile 92,000 birey olarak göstermektedir. Bu tür, düşük üreme başarısı ve balıkçılık faaliyetleri ve predatörlerden kaynaklanan düşük hayatta kalma oranı yüzünden küresel populasyonunun hızlı bir yok oluşa gittiği ortaya çıkarılarak son dönemlerde IUCN kırmızı listede Hassas statüsüne geçirilmiştir.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.