22 Aralık 2012 – İstanbul Boğazı Sayımı

Yaklaşık 4° hava sıcaklığında, sabah saat 8:30’da başlayan sayımda, Rumeli Hisarına varır varmaz denizdeki kuş yoğunluğu dikkatimizi çekti. Gözlem boyunca hava kapalı ve orta şiddette kuzey rüzgarı hakimdi.

Sayım boyunca, özellikle sabah saatlerinde çok yoğun karabatak geçişleri gözlendi.  Elde ettiğimiz sayılara göre 4 saatte toplam 2012 Karabatak sayıldı, bunlardan 1512 birey Karadeniz’e doğru uçarken 500 birey Marmara Denizine doğru uçuyordu. Karabatakların yanında havanın soğuması ile sayıları iyice artan Karabaş Martı yoğunluğu ve 1 birey Küçük martı kayıt edildi. Gözlerimiz Küçük gümüş martıları aradıysa da henüz rastlayamadık.

(Karabatak fotoğraf: Alper Varon)

Yelkovan geçişleri ise bizi çok şaşırttı. Bu dönemde sabah saatlerinde güneye yoğun bir geçiş görmeyi beklerken bu günkü gözlemde tam tersini gözlemledik. Gün boyunca kuzey yönüne giden kuşların sayısı bir hayli fazlaydı. Güney yönüne çok az sayıda kuş geçti. Geçtiğimiz senelerde yaptığımız ardışık gün sayımlarında da birinci gün saydığımız kuş sayısı ve geçişleri ile ikinci gün arasında büyük farklar olduğunu gözlemlemiştik. Bu gün de o farklılıklara bir örnekti. Yelkovanların genel anlamda mevsimsel geçişlerine ve sayılarına egemenmişiz gibi görünse de aslında daha haklarında çözmemiz gereken çok bilmece var…