Yelkovan Yuva Araştırması

Yelkovan Yavrusu Fotoğraf: Benjamin Metzger - LIFE+ Malta Seabird Project

Yelkovan Yuvalarının Keşfine Yardımcı Olmak İster misiniz?

Gizemli bir deniz kuşu, karşılaştığı bir çok insan kaynaklı tehditte rağmen neslini devam ettirmeye çalışıyor. Yelkovanlar, Akdeniz Havzasının en gizemli fakat aynı zamanda en çok tehdit altında olan deniz kuşu türlerinden biridir. Türkiye’de düzenli olarak ve yüksek sayılarda görülen bu kuşların ülkemizdeki üreme durumları ise henüz netlik kazanmış değil. Bu üreme sezonunda Yelkovan İzleme Projesi ekibi olarak yuvaları en kapsamlı metotlar ile aramaya gidiyoruz. Ege ve Akdeniz kıyılarında gerçekleştireceğimiz bu bir aylık yoğun keşif arazisi için ise sizin desteğinize ihtiyacımız var.

Indiegogo üzerinden oluşturduğumuz kampanyamıza destek olmak için tıklayınız.

Yelkovan

Yelkovanlar, Albatrosların ülkemizdeki akrabalarıdır. Hayat döngüsünün büyük çoğunluğunu denizde geçiren “gerçek” deniz kuşlarıdır. Karaya yalnızca üremek için gelirler. Üreme alanı olarak genelde ıssız kayalık adaları tercih eder ve yuvalarını avcılardan kaçınmak amacı ile derin oyuklara yaparak yalnızca gece ziyaret ederler. Tüm bu biyolojik özellikler Yelkovanların yuvalarının keşfini bizim için zorlaştıran faktörlerdir.

Türkiye, uzun kıyı yapısı ve benzeri olmayan deniz ekosistemlerindeki hamsi, sardalye gibi yelkovanlara besin olan pelajik balıkların bolluğu sayesinde bu kuşların üremesi için uygun alanlardan biridir. Türkiye denizlerinde rekor sayılarda yelkovan görülür; 2014 Şubat ayında Boğaz’da 4 saatte sayılan 90bin yelkovan gibi… Birçok deniz kuşu gibi, yelkovanlar da populasyonlarının yok olması sorunu ile karşı karşıyadır. En büyük tehditler; ana besin kaynağı olan balık türlerinin aşırı avlanma sonucu azalması, üreme alanlarına insan kaynaklı taşınmış farelerin yumurtalara zarar vermesidir.

Arazi Çalışması

Türkiye’de son yıllarda artan kuş gözlemci / bilimci sayısına rağmen bugüne kadar yalnızca bir kaç araştırmacı yelkovanların üreme alanlarını keşfetmeye kalkmıştır. Bu araştırmanın zorluğu nedeni ile ne yazık ki her biri eli boş dönmüştür. Bu projede, hedefimiz mümkün olduğunca kapsamlı araştırma tekniklerini kullanarak bu üreme sezonunda Ege ve Akdeniz bölgesinde yelkovanların potansiyel üreme alanlarını araştırmaktır.

Planlanan çalışma, ıssız adalardaki kayalıklarda iple erişim ve gece ses dinleme gibi metotlar içermektedir. Bu projede arazi çalışması iki bölümden oluşmaktadır; gündüz aktif arama ve gece ses dinleme. Gün içinde adalardaki yüksek duvarlar / kayalık alanlar yuva için uygun oyukların varlığını tespit etmek için taranacak. Bazı alanlara erişim çok zor olduğundan bu kısımda adanın tepesinden ip inişi gibi teknikler kullanılacaktır. Gece ise yuvayı ziyaret eden ve bu esnada ses çıkartan kuşların tespiti için adanın en potansiyel ve rahat erişilebilir bölgelerinde ses dinleme yapılacaktır. Bu gece ve gündüz çalışmalarındaki verimliliği artırmak için her adada yaklaşık olarak bir hafta harcanacak ve bu süre boyunca temel yaşam koşullarına erişim olmadan bu adada konaklama yapılacaktır.

İhtiyaçlar 

Bu projenin gerçekleştirilebilmesi için ihtiyacımız olan tek şey ekipmandır. Araştırma yöntemi tırmanış ve kamp malzemeleri gerektirdiğinden çalışmayı daha güvenli yapabilmek amacı ile bu malzeme listesinin tam olması gerekmektedir.

Detaylı malzeme listesine buradan erişebilirsiniz.

Projeye Etkiniz

Projeye yapacağınız katkı her şeyden önce Türkiye’de genç araştırmacıları böylesine zor bir çalışmayı gerçekleştirmek için cesaretlendirecektir. Ayrıca bu kampanya ile yalnızca kolonilerin keşif çalışmasına değil; yuvaların bulunması durumunda bu alanlarda uygulanacak uzun dönemli koruma projelerine de destek vermiş olacaksınız.

Diğer Destek Yolları

Bu kampanya katkıda bulunmak için para ödemek zorunda değilsiniz; çalışmaya malzeme listesinden dilediğiniz bir malzemeyi satın alarak veya bağışlayarak da katkıda bulunabilirisiniz. Detaylı malzeme listesine buradan erişebilirsiniz. Eğer malzeme bağışlamak isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Ayrıca kampanya sayfasını ilgili kişi / kurumlarla paylaşmanız bize büyük destek sağlayacaktır.

Indiegogo Ödeme Sistemi

Kampanyaya katkıda bulunmak istiyorsanız, Indiegogo sayfasında “Contribute Now” butonuna tıkladıktan sonra kredi kartınız ile dilediğiniz meblağda ödeme yapabiliyorsunuz. Indiegogo TRUSTe sertifikasına sahip, online toplanan bilgileri sürekli izleyen ve izinsiz erişimi engelleyen güvenli bir sitedir.  Kampanyaya katkıda bulunan kişilerin, kampanya sahipleri hakkında detaylı bilgi alabildiği ve dilediği zaman iletişim kurabildiği şeffaf bir sistemdir. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Indiegogo üzerinden oluşturduğumuz kampanyamıza destek olmak için tıklayınız.