Deniz Kuşları için Hedef Dışı Avlanma Projesi Başlıyor!

Deniz kuşlarının en önemli besini pelajik balıklardan yumuşakçalara, omurgasızlardan planktonlara kadar değişen deniz ürünleri. İnsan kullanımının doğanın her bir noktasında bu kadar yoğun olduğu günümüzde, deniz kuşlarının besinini paylaştığı balıkçılarla etkileşime girmesi kaçınılmaz bir durum. Deniz kuşlarının kolay besini tercih ederek, ticari balıkçıların ıskartaları ile beslendiği bilinen bir gerçek. Iskartaların dışında diğer bir kolay besin de balıkçı ağlarına, oltalarına takılan balıklar ve bu balıkları avlamak için kullanılan yemler.

Balıkçı ve Yelkovanlar

Deniz kuşları normalde balık avcılarının hedef listesinde değildir. Ancak yukarıda bahsedilen etkileşim nedeni ile deniz kuşları balıkçılar tarafından avlanabilir. Buna “tesadüfi ya da hedef dışı avlanma” denir. Dünya çapında, deniz kuşları paragat, trol ve basit ağlar gibi bir çok avlanma aracına tesadüfi av olarak yakalanmaktadır. Her sene sadece Avrupa’da 200.000’den fazla deniz kuşunun bu şekilde öldüğü tahmin edilmektedir. Deniz kuşlarının tesadüfi avlanması aynı zamanda balıkçıların avlanma araçlarına da zarar vermektedir. Hedef dışı av, küresel ölçekte deniz kuşu popülasyonlarına yönelik en büyük tehditler arasında görülmektedir.

Hedef dışı av olmuş bir deniz kuşuHedef dışı av olmuş bir deniz kuşu

Yelkovan İzleme Projesi ekibi olarak Türkiye’de hakkında hiç bilgi bulunmayan hedef dışı av konusunda temel verinin toplanacağı bir projeyi başlatmaya hazırlanıyoruz. Alanında bir ilk olan ve balıkçılar ile birlikte yürüteceğimiz bu projede hedefimiz uzun dönemli hedef dışı avlanmayı izleme programını başlatmak. Proje, ilk sene için Conservation Leadership Programme tarafından Future Conservationist Award kategorisi altında desteklenecek.

Conservation Leadership Programme

Daha detaylı bilgiyi ve güncellemeleri buradan takip edebilirsiniz.